Ana sayfa Blog Galileo Galilei

Galileo Galilei

Galileo Galilei yaptığı bilimsel çalışmalarla bilim tarihininde çığır açarak bilime bakış açımızı değiştirmiştir. Galileo’dan önce Dünya’nın evrenin merkezinde ve Güneş’in Dünya’nın etrafından döndüğüne inanılıyordu. Galileo geliştirdiği teleskobu kullanarak yaptığı gözlemlerle Dünya’nın dönüşünü kanıtlamasına rağmen bu görüşünden dolayı mahkemeye çıkarılarak hayatı boyunca ev hapsine çarptırıldı. Bu cezası ölümünden 400 yıl sonra affedildi!

Galileo Galilei İtalya’nın Pisa kentinde 1564 yılında doğmuştur. Galileo matematik ve fizik alanlarındaki başarılarından dolayı 25 yaşındayken matematik profesörü oldu. Galileo dönemindeki teleskopları geliştirerek 3 kat büyüten teleskopları 30 kat büyütmeye kadar çıkarmıştır.

Bu teleskoplarla Jüpiter’in dört büyük uydusunu, Satürn’ün halkasını, Ay’daki kraterleri, Venüs’ün evrelerini keşfetmiş ve Güneş üzerindeki leke gözlemlerinden yola çıkarak Güneş’in kendi ekseni etrafında dönme süresini hesaplamıştır.

Galileo’nun yaptığı gözlemler ve keşifler kendisinden sonra gelenlerin bilime bakış açısını kökten değiştirmiştir. Galileo’nun meraklı ve kuşkucu yapısına çok şey borçluyuz. Yakın gelecekte

Galileo’nun keşfettiği Jüpiter’in uydusu Europa’ya uzay araçları göndereceğiz. Kim bilir belki de Europa’nın buzlu yüzeyinin altında canlılığa rastlarız.