Ana sayfa Blog Proje: CosPole Kutup İstasyonu

Proje: CosPole Kutup İstasyonu

İklim değişikliği ve iklim dengesi söz konusu olduğunda kuzey ve güney kutup bölgeleri doğrudan etkilidir. Günümüzde küresel iklim değişimi göz önünde bulundurulduğunda kutup bölgelerinde buzulların erimesi ve takibi son derece önemlidir. İklim değişikliği aynı zamanda kutuplarda yaşayan canlıların da yaşantılarını doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. 

CosPole Kutup İstasyonu projemiz kutuplarda yaşayan canlı yaşamının takibi ve kutup iklimi verilerinin kaydedilmesi alanında çalışmalara katkı sağlamak üzere geliştirilmiştir. İstasyon üzerinde bulunan kamera canlı varlığında PIR sensör sistemi aktifleştirerek kayıt yapmaya başlar ve canlının hareketini periyodik olarak dahili hafızasında saklar. Ek olarak sıcaklık sensörü ile günlük sıcaklık verileri, nem sensörü günlük nem miktarı, yağmur sensör ile yağış durumunu, LDR ışık sensörü ile aydınlama ve gök parlaklığı verileri toplanabilir. İstasyon enerjisinin üzerinde bulunan Güneş paneli ve rüzgar türbininden sağlamaktadır. 

CosPole Kutup İstasyonu ile 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasında Temmuz ayında Türkiye finalinde okulumuzu temsil edeceğiz.