Ana sayfa Blog Astronotlarla İlgili Merak Ettiklerimiz

Astronotlarla İlgili Merak Ettiklerimiz

Astronotlarla İlgili Merak Ettiklerimiz

Soru: Astronotlar uzay istasyonunda ne yaparlar?

Yanıt: Astronotlar ya da kozmonotlar uzay istasyonunda oldukça yoğun çalışırlar. Uzay istasyonunda bir çok bilimsel deney ve araştırmalar yaparlar. Ayrıca uzay istasyonun güncel bakımlarını yaparak istasyonun ekipmanlarını onarır ve gerekli durumlarda bozuk ekipmanları değiştirirler. Yer çekimsiz ortamda kaslar zayıflar kemik yoğunluğu azaldığı için mürettebat üyeleri formda kalmak için her gün en az iki saat spor yapar. Bazen astronotlar uzay istasyonunun dışına çıkarak istasyonun bakım ve onarımlarını da yaparlar. Bu zor ve tehlikeli görevlerde uzay istasyonunun dışında bulunan robot kollar ve yardımcı araçlar astronotlara yardımcı olur. 

Soru: Uluslararası Uzay İstasyonu(UUİ) yörüngedesi ne kadar hızlı hareket eder ve ne kadar yüksekliktedir?

Image result for iss nasa
Uluslararası Uzay İstasyonu(UUİ), NASA

Yanıt: Uluslararası Uzay İstasyonu(UUİ) yörüngesinde ortalama 27,600 km/saat hızla yol alır ve yaklaşık 400 km yükseklikte bulunur. UUİ her 90 dakikada bir kere yani Dünyanın çevresinde bir günde 16 defa dolanır. Bu durumda astronotlar 45 dakika gece ve 45 dakika gündüz yaşarlar. UUİ’nin üzerinde bulunan geniş güneş panelleri sayesinde yeryüzünden çıplak gözle görülebilir. UUİ’yi yaşadığınız yerden görmek için “https://spotthestation.nasa.gov/tracking_map.cfm” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Soru: Astronotlar UUİ’de ne kadar süre görev alırlar?

Yanıt: UUİ’de görevledirilen astronotlar genellikle 6 ay uzayda kalırlar. UUİ’de bazen üç ile bazen altı astronot birlikte görev yapar. UUİ’ye gönderilen astronotlar UUİ’ye üye olan ülkelerden seçilirler. (Rusya, Amerika, Japonya, Kanada ve Avrupa) NASA astronotu Mike Lopez-Alegria uzayda 215 gün kalarak bugüne kadarki en uzun ABD uzay görevinde UUİ’de bulundu. Rus kozmonot Valeri Polyakov ise 427 gün boyunca uzayda kalarak tek seferde en uzun süre uzayda kalan kozmonot oldu.