Ana sayfa Blog Porto Rico ormanında bulunan Arecibo Uzay Teleskobunu kapatılıyor

Porto Rico ormanında bulunan Arecibo Uzay Teleskobunu kapatılıyor

Arecibo Radyo Teleskobu uzay keşiflerinde günümüze kadar çok önemli katkılar sağladı ancak  teknik olarak bakımsız kalan 305 m çapındaki radyo teleskobunda geçtiğimiz ay iki kaza gerçekleşti.

Arecibo Radyo Teleskobunun çalışmaları durduruldu. Fotoğraf: Ricardo Arduengo/AFP/Getty Images

Porto Rico ormanında bulunan dev uzay teleskobu talihsiz iki olaydan sonra 57 yıllık uzay keşiflerinin ardından çalışmaları durduruldu.

305 m çapındaki çanakta oluşan 30 metrelik delik ve bazı destek kablolarının kopmasından dolayı gözlemevinde yapılan çalışmalara ara verildi. Başka kablolarda bu ayın başlarında kopmalar gerçekleşti ve tamir etmeye çalışan teknisyenler yaralandı.

Ulusal Bilim Vakfı’ndan(NSF) çalışan matematik ve fizik bilimleri direktörü Sean Jones “ son zamanlarda Arecibo gözlemevinde bulunan 305 metrelik antende gerçekleşen yapısal bozukluklar  nedeniyle iş güvenliği sorunu ortaya çıktığı için gözlemevinin çalışmaları Ulusal Bilim Vakfı tarafından planlı olarak hizmet dışı bırakmaya karar verdi ” dedi.

Ulusal Bilim Vakfı sözcüsü, mühendislerin yapısal arızalarının nedenini henüz belirlenemediğini söyledi.

Fotoğrafta radyo teleskobun yansıtıcı yüzeyindeki 30m’lik delik ve kablolar görünüyor. Fotoğraf: AP

Porto Rico’nun nemli ormanlarında yer alan Arecibo Radyo Teleskobunun 137 m yükselikte asılı olan 305 m çap ve 816 ton kütleye sahip yansıtıcı bir çanağı bulunur.

Gözlemevi günümüze kadar dünya dışı yaşam araştırmaları, uzak gezegenleri analiz etmek, potansiyel olarak tehlikeli asteroitleri bulmak için onlarca yıldır dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları tarafından kullanılıyordu.

Arecibo Radyo Teleskobu, 1999 yılında Dünya’ya yakın asteroit Bennu’nun tespit edilmesinde etkili oldu. Ayrıca Nasa’nın oraya robotik bir sonda göndermesi ve yirmi yıl sonra ilk asteroit örneğini geri göndermesi için zemin hazırladı. 

Arecibo Radyo Teleskobu Fotoğraf: UCF/Reuters

Arecibo Radyo Teleskobunda incelemelerde bulunan mühendisler ve iş güvenliği uzmanları güvenlik endişelerini gerekçe göstererek teleskobun kontrollü yıkımını önerdi.

Kaynak: https://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=301674&org=NSF&from=news

Çeviri: Özgür Türk